Ubytování U Meruněk

Ubytování České středohoří Třebenice

České středohoří ubytování u Meruněk

Výlety za přírodou Ubytování U Meruněk
Ubytování U Meruněk Třebenice v Českém středohoří

Národní přírodní památka Borečský vrch - odkaz na trasu zde

Vrch Boreč nebo také Borečský vrch je kopec nacházející se přibližně 6 kilometrů severozápadně od Lovosic. Z Třebenic se tam můžete dostat autem za přibližně 20 minut nebo pěšky po turistické trase z Košťálova za dvě hodiny. Borečský vrch je v Českém středohoří raritou. Jedná se o vrch, kde v zimě uvidíte růst květiny. Květiny rostou v mnoha puklinách, které se nacházejí na vrcholu. Z vnitřku hory totiž na povrch proudí teplý vzduch, který ohřívá přírodu kolem puklin. Jedná se o opravdu zajímavý úkaz. Doporučujeme Boreč navštívit hlavně v zimě a při vysokých mrazech. Jen tehdy se dá příroda opravdu zachytit a při vysokých mrazech proudí z puklin také pára, která je nádherně vidět.

 

Národní přírodní rezervace Milešovka - odkaz na trasu zde

Milešovka je nejvyššího hora Českého středohoří, která se od Třebenic nachází přibližně 15 minut jízdy autem. Výška je stanovena na 837 metrů nad mořem. Hora je obehnána hustými lesy spolu se skalnatými útvary. Oblast je považována za nejdrsnější v Čechách, co podnebí se týče. Výstup na Milešovku je náročný a výlet doporučujeme jako celodenní výlet. Na vrcholu se pak návštěvníci mohou občerstvit v chatě nebo kamenném bufetu. Výhled z Milešovky je nádherný a určitě stojí za to.

Sutomský vrch - odkaz na trasu zde

Sutomský vrch není nikterak známý kopec v Českém středohoří. Výhledem z něj se ovšem můžete kochat velice dlouho. Na vrcholu chybí stromy, proto je možné zahlédnout místní čedičové vrcholy v čele s Košťálovém, Oltáříkem, Milešovkou a dalšími. Sutomský vrch je od Třebenic vzdálen přibližně hodinu pěšky a je skvělým nápadem na výlet. Pokud se vydáte z Třebenic, je možné kombinovat Sutomský vrch s Košťálovem, neboť se nacházejí blízko sebe.

Přírodní rezervace Březina - odkaz na trasu zde

Přírodní rezervace se nachází mezi obcí Milešov a Kostomlaty pod Milešovem. Oblast je krásně dostupná autem za 20 minut nebo na kole, kdy cesta trvá o trošku déle. Přírodní rezervace je protkaná spoustou turistických tras, které Vás povedou kolem skalních útvarů, rybníků, rašelinišť a hustých lesů. V rezervaci se nachází také spousta vrcholů, které čekají jen na pokoření. Pro nás je rezervace nezajímavější na podzim, kdy se v lesích skýtá mnoho hub.

Opárenské údolí - odkaz na trasu zde

Údolí se nachází severně od města Lovosice pod svahem vrcholu Lovoš. Svou přírodní krásou a příjemným chladným prostředím stojí za návštěvu nejvíce v letních měsících. Do údolí je možné se dostat mnoha způsoby – autem, vlakem, pěšky i na kole. Pro nás je nejkrásnější výlet na kole a to ze směru od Velemína, který je vzdálen hodinu na kole z Třebenic. Trasa z Velemína do Lovosic vede výhradně z kopce a je dobrým odpočinkem. Přibližně v polovině Oparenského údolí můžete narazit na Černodolský mlýn, který je opředen spoustou tajemství. Zastavit se tu můžete na pivo nebo výborný jablečný štrúdl.

 

panská skálaPanská Skála - Varhany - odkaz na trasu zde

Panská skála nebo také Varhany je skalistý útvar, který se nachází na samotném východě Českého středohoří. Cesta tam trvá autem hodinu, ale jestli chcete vidět místo, kde se natáčela Pyšná princezna, tak je to právě zde. Parkoviště je přibližně 100 metrů od Varhan a i samotná návštěva vám zabere na nanejvýš hodinu. Pokud si ještě na parkovišti dáte v místním bufetu langoš, návštěva zabere hodinu a půl. Mají je totiž opravdu dobré.

Panská skála stojí určitě za návštěvu, ale počítejte, že výlet spojíte i s jinou památkou v okolí, protože vám návštěva opravdu nezabere dlouho. V okolí pak můžete navštívit ještě Muzeum skla, horu Klíč či námi doporučovaný Sloup v Čechách.

Sloup v Čechách se již v Českém středohoří nenachází, ale určitě by neměl uniknout vašemu hledáčku. Ve Sloupu v Čechách se totiž nachází nádherně zachovalí hrad Sloup, který se rozkládá na pískovcové hoře a dříve sloužil i jako poustevna. Hrad je tvořen několika skalními místnostmi, které vám řeknou mnohé o životě poustevníků v okolí. Z hradu je pak opravdu, opravdu, opravdu nádherný výhled. Nepropásněte jej tedy.

Raná - odkaz na trasu zde

Raná je hora se třemi vrcholy, která se nachází v západní části Českého středohoří a to přímo na hranici. V případě Rané se jedná o bezlesné vrcholy pokryté travinami. Raná vznikla stejně jako ostatní kopce v období třetihor kvůli sopečné činnosti a magmatu.kopec raná

Vrchol Rané měří 457 m. n. m. Rozhodně tedy nepatří mezi ty vyšší kopce, ale je známá zejména jako centrum paraglidingu v severních Čechách. Sedět nahoře, kochat se výhledem na krajinu a sledovat tlupu paraglidistů kroužících kolem hory, je nádherný zážitek. Jako přídavek vás můžeme nalákat na posezení na svazích kopce, kde se v posledních letech usadili syslové a Raná se tak stala jejich domovem. Nachází se zde totiž největší syslí kolonie v Čechách. Udělat si piknik na svazích a vzít si sebou dalekohled na pozorování syslů, se může stát ve finále výbornou zábavou. Jen prosím nezapomeňte na dalekohled, který vám klidně velice rádi zapůjčíme.

 

Tiské stěny - odkaz na trasu zde

skaliska

Tiské stěny jsou součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jejich původ je datován do období druhohor, kdy moře, které zde původně bylo, tak ustoupilo a zůstala pouze bariéra z pískovce, který postupem času popraskal a nechal vzniknout tomuto úkazu. I přes to, že jsou Tiské skály vzdáleny od Třebenic daleko, tak vám cesta k nim nezabere příliš dlouho. Díky dálnici D8, která byla dokončena v roce 2016, vám cesta zabere trochu přes půl hodiny. Zážitek z výletu je ovšem nádherný.

Tiské stěny jsou rozděleny na menší a větší okruh. V menším okruhu se budete hlavně motat v síti chodeb a zákoutí, která dokonale prověří váš orientační smysl. Větší okruh vás zákoutími provede též, ale jeho hlavní úlohou je zaujmout výstupem na vrchol stěn a dopřát vám krásného výhledu. V areálu většího okruhu se nachází restaurace a menší bufet, u kterého určitě vyzkoušejte grilovanou klobásu. Celý výlet vám pak zabere přibližně čtyři nebo pět hodin. V celém areálu natrefíte rovněž na spousty horolezců.