Ubytování U Meruněk

Ubytování České středohoří Třebenice

České středohoří ubytování u Meruněk

Tipy na historické památky Ubytování U Meruněk
Ubytování U Meruněk Třebenice v Českém středohoří

Zřícenina hradu Košťálov odkaz na trasu zde 

kostalovZřícenina pochází ze 14. století a tyčí se nad městem Třebenice na stejnojmenném čedičovém vrchu. Košťálov doporučujeme zcela určitě navštívit. Z vrcholu je možné pozorovat kopcovitou oblast Českého středohoří a vidět vrcholy jako Milešovka, Holý vrch, Oltařík a další. Pokud se ovšem otočíme na Košťálově na opačnou stranu, tak je možné vidět přechod mezi pohořím a rovinami, který se táhne do dáli směrem k Libochovicím. Hrad Košťálov je od města vzdálen přibližně hodinu chůzí a doporučujeme jej navštívit společně se Sutomským vrchem, který se nachází nedaleko. Stejně jako chůzí je možno zdolat zříceninu hradu Košťálov také na kole.

Zřícenina hradu Oltařík – odkaz na trasu zde

Oltařík nebo také Hrádek, jak jej nazývají místní, pochází přibližně oltaříkz poloviny 15. století. Hrad tyčící se nad vsí Děkovka plnil svou obrannou funkci do poloviny 16. století, kdy zemřel majitel Vilém z Ilburka. Od té doby se hrad uvádí jako pustý a neobývaný. Stejně jako u hradu Košťálov je Oltařík na kraji Českého středohoří a rovinami. Z vrcholu si můžete vychutnat též přenádherný výhled. Cesta z Třebenic na hrad Oltařík je dlouhá přibližně 7 kilometrů. Výlet tedy doporučujeme jako celodenní. Stejně jako pěšky je možno Oltařík pokořit v kratším období také na kole či autem.

Hrad Hazmburk – odkaz na trasu zde

Hrad Hazmburk je považován za krále Českého středohoří, který se nachází nedaleko své královny hory Milešovky. Věže tohoto hradu patří k dominantám krajiny a nemůžete je přehlédnout. Samotný vznik hradu je opředen tajemství stejně jako jeho další trvání. Hrad se nachází na samotném okraji Českého středohoří blízko města Třebenice. Z jeho vysokých věží můžete prožít překrásný výhled.

Hrad Kostomlaty – odkaz na trasu zde

Gotický hrad je zříceninou z první poloviny 14. století. Nachází se v obci Kostomlaty pod Milešovkou, která je skryta v oblasti krásných lesů, vysokých kopců a mokřin. Výlet na hrad doporučujeme na kole. Z Třebenic vede do Kostomlat spousta nádherných turistických tras, po kterých je radost se vydat. Cesta trvá přibližně dvě hodiny na kole.

Zámek Libochovice – odkaz na trasu zde

Zámek Libochovice se nachází v malebné oblasti dolního Poohří. Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách a byl vybudován v letech 1683 – 1690 italským stavitelem Antoniem della Portou. Zámek i rozsáhlou zámeckou zahradu je možné navštívit. V rámci léta je na zámku pořádána také řada kulturních akcí. Do zámku je možné se z Třebenic vydat na kole kolem hradu Hazmburk nebo autem. Prohlídku je také vynikající propojit s obědem v jedné z místních restaurací.

Město Litoměřice – odkaz na trasu zde

Litoměřice je okresním městem, které je vzdáleno od Třebenic 20 minut cesty autem. Svoji historií je často navštěvováno turisty nejen z České republiky ale také ze zahraničí. Nejznámější je náměstí v Litoměřicích, kde stojí architektonicky cenné domy pyšnící se barokním stylem. Za návštěvu stojí také Kalich, který se tyčí nad náměstím a je možné ho navštívit jako rozhlednu. Další možností je Katedrála sv. Štěpána nebo Mostná hora. Ve městě je však řada dalších zajímavostí a určitě je z čeho si vybírat.

Město Terezín – odkaz na trasu zde

Terezín je město nacházející se v blízké vzdálenosti od Litoměřic. Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II na počest jeho matky Marie Terezie. Do známosti se dostal hlavně z důvodu druhé světové války, kdy Terezín sloužil jako koncentrační tábor. V České republice je Terezín jediným městem svého druhu. Za návštěvu stojí určitě Malá pevnost a Muzeum ghetta.

 

Vodní hrad Budyně nad Ohří – odkaz na trasu zde

Budyně nad Ohří je vzdálena od Třebenic přibližně 25 kilometrů a návštěvu hradu doporučujeme autem. Pozdně gotický hrad byl vybudován ve 13. století spolu s vodním příkopem a bažinou na břehu řeky. Za svých časů vystřídal spoustu majitelů a jeho zkáza byla zažehnána až na přelomu 19. a 20. století. Po několika rekonstrukcích je zde možné spatřit opevněný renesanční hrad se dvěma křídly z původních čtyř. Spolu s hradem můžete navštívit také Jandovo muzeum. V letních dnech se na zámku odehrává spousta akcí jako rytířské turnaje nebo trhy.

Památná hora Říp – odkaz na trasu zde

Říp patří k těm vzdálenějším výletům z našeho městečka. Leží totiž u města Roudnice nad Labem, které můžete navštívit přibližně za půl hodinky cestou autem. Pokud se ale rozhodnete pro návštěvu, ponoříte se do tajů české mytologie. Právě zde se podle pověstí usadili první Slované, které vedl praotec Čech. Na vrcholu hory stojí románská rotunda sv. Jiří, která se stala symbolem hory.

Úštěk – odkaz na trasu zde

Město Úštěk se nachází v jihovýchodní části Českého středohoří a z našeho ubytování je vzdálen přibližně půl hodiny cesty autem. Pokud se do Úštěku vydáte, nezapomeňte navštívit také zříceninu hradu Helfengurk z 14. století. Hrad se nachází v těsné blízkosti města. Raději se nechte vést značením podél silnic či navigací, protože se hrad nachází v údolí a není vůbec snadné ho nalézt.Věž helfenburk

Samotné město je nejmenší městskou památkovou rezervací v Čechách. Na náměstí můžete nalézt spousty chaloupek pozdně gotického slohu. Součástí Úštěka není ovšem jen město s nádhernou přírodou v okolí ale také pekelné sklepení. Právě zde se totiž nachází Muzeum čertů, které návštěvníky seznámí s životem čertů, jejich magií a pekelnou zábavou. Muzeum vychází z podložených faktů a vypovídá o povaze typického Českého čerta, který šíří lásku, dobrou mysl a spravedlnost. Návštěva Úštěka je krásným výletem pro rodiny s dětmi a my ji jednoznačně doporučujeme.

Zámek Ploskovice – odkaz na trasu zde

Zámek Ploskovice se nachází v blízkosti našeho okresního města Litoměřice. Není od nás daleko a cesta vám zabere něco málo přes 20 minut autem. Zámek barokního slohu sloužil od 19. století jako letní sídlo habsburského rodu.

zámek ploskovice

Definitivní dnešní podobu dostal ovšem až v polovině 19. století. O nádhery zámku přitom vůbec není nouze. Zámek se může pyšnit bohatou malířskou výzdobou, rozlehlou zahradou, zachovalostí i filmovou historií. Natáčely se zde pohádky jako Čertova nevěsta, Princ a Večernice, Jezerní královna a další. Z filmů pak Jára Cimrman ležící, spící, Probudím se včera, Amadeus či Princ a já.

Prohlídka zámku vám může zabrat rozhodně celý den v závislosti na tom, co vlastně chcete všechno vidět. Na výběr máte z několika okruhů a sice Základní – zámecké interiéry, Groty – uměle vytvořené jeskyně, Zámecký park a poté spoustu výstav např. Medvědi na zámku. Zámek je opravdu nádherný a při vašem putování Českým středohořím, ho rozhodně nesmíte minout.

Zubrnice – odkaz na trasu zde

Obec Zubrnice se nachází na východě od krajského města Ústí nad Labem a cesta tam vám zabere přes půl hodiny autem. V Zubrnicích se nachází lidový skanzen, který vás vrátí do dob našich dědů a pradědů. Skanzen je tvořen několika stavbami a to např. statkem, školou, mlýnem, kostelem a dalšími. V rámci těchto objektů jsou prezentovány interiérové a exteriérové objekty. Celém komplexu pak vévodí barokní studna z konce 17. století. 

zubrnice skanzen

Pokud chcete zjistit, jak se žilo dříve, skanzen je pro vás tím pravým. Skanzen pro své návštěvníky připravuje nejenom prohlídky jednotlivých objektů ale také zajímavé akce jako jsou jarmarky, stavění májky, masopust či velikonoce. Pokud Zubrnice navštívíte, nezapomeňte si také vyzkoušet z řad dobových prací, kterými jsou lámání lnu a konopí, mlácení obilí cepy či paličkování.